نانو عایق چیست؟

چکیده ای درباره نانو عایق ها:

امروزه تکنولوژی نانو با ورود به عرصه عایق های پوششی انقلاب هایی رو بپا کرده، اصلا شما میدونید واقعا نانو چیه؟؟

همه فکر میکنن نانو یک مواد خاصی هست، ولی در اصل نانو یک مقیاسه مثل: کیلومتر.متر، و تا ۹بار کوچک تر از ۱متر است !!!!حتما گیج شدید!!

بزارید اینطوری بگم که بهتر درک بشه- اگه بخوایم خودمون رو توی مقیاس نانو ببریم، اگه جلوی یک گلبول قرمز خون قرار بگیریم اون گلبول قرمز اندازه یک استادیوم فوتبالی بزرگ (آزادی) در برابر ماست!!!

!!!درسته یعنی نانو اینقدر کوچیکه!!!

تعریف اندازه نانو بسیار کار پیچیده و دشواری است. اما بر اساس تعریف صورت گرفته می توان گفت هر متر برابر با چند میلیار نانومتر است یا به صورت دقیقتر هر متر برابر با ۱۰ به توان ۹- است.

هر اینچ برابر با ۲۵,۴۰۰,۰۰۰ نانومتر است.هر برگ روزنامه حدودا ۱۰۰,۰۰۰ ضخامت دارد.در مقیاس مقایسه ای ، اگر ما یک سنگ مرمر را یک نانومتر مربع در نظر بگیری ۱ متر مربع ادازه یک زمین خواهد بود.

فناوری نانو یا همان نانوتکنولوژی این امکان را در اختیار ما قرار می دهد تا بتوانیم به راحتی اتم ها و مولکول های تشکیل دهنده مواد را مشاهده کرده و آن ها را به صورت منحصر به فرد کنترل کنیم.

همانطور که می دانید هر آن چه که در زمین وجود دارد اعم از خوراک ، پوشاک، فلزات و … همه از اتم ساخته شده اند. اما ساختاری کوچلتر از اتم با چشم غیر مصلح قابل مشاهده نخواهد بود.

 

حالا دانشمدا به کمک علم نانو تکلولوژی ،موادهایی رو مثل(سیلیکون ،تیتانیوم ،سیلاکات ،سیلوکسان و ..)رو جوری طراحی میکنن و میسازن که بعد از اجرا شدن روی سطح همه به هم میچسبند،نامرئی هستند و مانع نفوذ آب به داخل متریال هایی همچون (چوب ، آجر ،سنگ ،بتن ،پارچه و… میشوند مثل برگ گیاهان ضدآب(نیلوفر آبی لوتوس و…)

علاوه بر این به دلیل ریزبودن نانوعایق ها و نفوذ آنها به تمامی محفظه های نانویی هیچگونه تصویری از مواد روی سطح مشاهده نمیشود وفقط آثار آن روی سطح میماند، و نسبت به عمر و کیفیت نانوعایق ها میتوانند از ۲تا ۱۰ سال روی ساختمان و متریال های شما قرار بگیرند.

مزیت هایی که نانو کردن متریال ها برای شما دارند ازجمله:

**uv شدن آنها ( بالا رفتن مقاومت در برابر اشعه های مضر آفتاب)

**ضدآب و آبگریز شدن متریال ها که عمرآنها بالا میروند

**دیر کثیف شدن و راحت تمیز شدن سطوح شما

**جلوگیری از سیاه شدن سطوح به دلیل نفوذ کثیفی به داخل متریال ها

**بالا بردن مقاومت متریال ها دربرابر باران های اسیدی و عوامل جوی مخرب جووی

می خوای بدونی چه کارهایی رو میشه با نانو عایق ها کرد؟؟؟؟